Bugun...



36. İstanbul Film Festivali’nde 61 Ülkeden 11 günde 203 sinema Filmi Gösterilecek!

Tarih: 15-03-2017 16:44:34 Güncelleme: 15-03-2017 16:49:34 + -


İstanbul Film Festivali, 5-15 Nisan’da 36. kez sinemaseverlerle buluşacak. Festivalde 11 gün boyunca, 61 ülkeden 207 yönetmenin 186'sı uzun, 17'si kısa metrajlı, toplam 203 filmi gösterime girecek.


36. İstanbul Film Festivali’nde 61 Ülkeden 11 günde 203 sinema Filmi Gösterilecek!

36. İstanbul Film Festivali’nde 61 Ülkeden 11 günde 203 sinema Filmi Gösterilecek!

 

İstanbul Film Festivali, 5-15 Nisan’da 36. kez sinemaseverlerle buluşacak. Festivalde 11 gün boyunca, 61 ülkeden 207 yönetmenin 186'sı uzun, 17'si kısa metrajlı, toplam 203 filmi gösterime girecek.


36. İstanbul Film Festivali, 186 uzun, 17 kısa metrajlı filmden oluşan bir programla 5-15 Nisan arasında gerçekleştirilecek.


Festivalin yarışmaları arasında Altın Lale Uluslararası Yarışma, Altın Lale Ulusal Yarışma, FACE Sinemada İnsan Hakları Yarışması, Ulusal Belgesel ve Ulusal Kısa Film Yarışması bulunuyor.


Bu yılki gösterimler Beyoğlu’nda Atlas Sineması, Beyoğlu Sineması, Pera Müzesi ve İtalyan Kültür Merkezi, Nişantaşı’nda Cinemaximum City’s (iki salon), Levent’te Cinemaximum Kanyon ve Kadıköy’de Rexx Sineması (iki salon) olmak üzere dokuz salonda yapılacak.


Festivalin geceyarısı gösterimleri, 7 ve 8 Nisan’da 24.00’de yapılacak. Ayrıca 11 ve 12 Nisan’da 19.00 ve 21.30 seansları Zorlu Center Cinemaximum’da gerçekleştirilecek.


Gösterimler saatleri 11.00, 13.30, 16.00, 19.00 ve 21.30.

 

Onur Ödülleri


İstanbul Film Festivali tarafından sinemaya gönül ve emek veren isimlere takdim edilen Sinema Onur Ödülleri bu yıl senarist Barış Pirhasan, oyuncu Selma Güneri, oyuncu Macit Koper ve görüntü yönetmeni Çetin Tunca’ya


takdim edilecek. Ödüller 4 Nisan Salı akşamı TİM Maslak Show Center’da yapılacak 36. İstanbul Film Festivali Açılış Töreni’nde verilecek.


Festivalin Sinema Emek Ödülü’ne ise Kasım 2016’da hayatını kaybeden, eğitmen ve sinefil Mithat Alam layık görüldü.


Richard III, Gods and Monsters, Yüzüklerin Efendisi serisi ve X-Men filmlerindeki rolleri ile akıllara kazınan, sinemanın en sevilen oyuncularından Sir Ian McKellen’e de onur ödülü verilecek.


4 Nisan Salı akşamı düzenlenecek açılış töreninde ödülünü alacak olan Ian McKellen festivalde gösterilecek olan Richard III’ün Beyoğlu Atlas ve Kadıköy’de Rexx’teki gösterimlerine de katılacak. McKellen, 7 Nisan Cuma Boğaziçi Üniversitesi’ndeki festival sohbetinde de izleyicileriyle buluşacak.

 

Altın Lale Uluslararası Yarışma


İstanbul Film Festivali’nin Uluslararası Yarışma bölümünde festivalin büyük ödülü Altın Lale için, sinemaya yeni bakışlar temasını izleyen filmler yarışıyor. Bu yıl 11 ülkeden 13 film bulunuyor.


Reha Erdem başkanlığındaki Uluslararası Altın Lale jürisinde yönetmen Syllas Tzoumerkas, senarist ve yapımcı Katayoon Shahabi, sinema yazarı Boyd Van Hoeij ve yönetmen Gabe Klinger yer alıyor.

 

Uluslararası Yarışma’da yer alan filmler şöyle...


Bu Ülke Bizim / This is Our Land / Lucas Belvaux  (Fransa-Belçika)


Benim Mutlu Ailem / My Happy Family / Nana Ekvtimishvili, Simon Gros (Gürcistan-Almanya-Fransa)


Duvarlar Arasında / In Between / Maysaloun Hamoud (İsrail)


Elleri Olmayan Kız / The Girl Without Hands / Sébastien Laudenbach (Fransa)


Cinsler / Weirdos / Bruce McDonald (Kanada)


Lady Macbeth / William Oldroyd (İngiltere)


Zer / Kazım Öz (Türkiye-Almanya)


Ornitolog / The Ornithologist / João Pedro Rodrigues (Portekiz-Fransa-Brezilya)


Manifesto / Julian Rosefeldt (Almanya-Avustralya)


93 Yazı / Summer 1993 / Carla Simon (İspanya)


Ev / Home / Fien Troch (Belçika)


Kasting / Casting / Nicolas Wackerbarth (Almanya)


Hayvanlar / Animals / Greg Zglinski (İsviçre-Avusturya-Polonya)

 

Sinemada İnsan Hakları: Face Avrupa Konseyi Sinema Ödülü


FACE Jürisi’nde oyuncu ve yönetmen Derya Durmaz, Avrupa Konseyi Sözcü ve Basın Danışmanı Can Fişek, senarist ve yönetmen Jo Sol ve Eurimages fonu proje yöneticisi Susan Newman-Baudais yer alacak.

 

Sinemada İnsan Hakları yarışmasında yer alan filmler şöyle...


Halep’in Son Adamları / Last Men in Aleppo / Feras Fayyad, Steen Johannessen (Danimarka-Almanya)


Félicité / Alain Gomis (Fransa-Belçika-Senegal-Almanya-Lübnan)


Kol Saati / Slava / Glory / Kristina Grozeva, Petar Valchanov (Bulgaristan-Yunanistan)


Ayrılık / Raftan / Parting / Navid Mahmoudi (Afganistan-İran)


Newton /  Amit Masurkar (Hindistan)


Sürgün / Exil / Exile / Rithy Panh (Fransa-Kamboçya)


Ben Senin Zencin Değilim / I Am Not Your Negro / Raoul Peck (ABD-Fransa-Belçika)


Amerika Meydanı / Plateia Amerikis / Amerika Square / Yannis Sakaridis (Yunanistan-Almanya-İngiltere)


Düğün / Noces / A Wedding / Stephan Streker (Belçika-Pakistan-Lüksemburg-Fransa)


Mavi Sessizlik / Blue Silence / Bülent Öztürk (Türkiye-Belçika)

 

Altın Lale Ulusal Yarışma


Ulusal Yarışma’da Altın Lale Ödülü için, yapımı 2016-2017 sezonunda tamamlanan 12 film yarışacak.


Altın Lale Ulusal Yarışma jürisi en iyi film, en iyi yönetmen, jüri özel ödülü, en iyi kadın oyuncu, en iyi erkek oyuncu, en iyi senaryo, en iyi görüntü yönetmeni, en iyi kurgu ve en iyi müzik olmak üzere toplam 9 dalda ödül verecek.


36. İstanbul Film Festivali Altın Lale Ulusal Yarışma jüri başkanlığını, psikolojik gerilimden kara komedi ve kostümlü dram gibi geniş bir yelpazede sinema ve TV alanlarında çeşitli yapımlara imza atan Yağmur Taylan ve Durul Taylan üstlenecek.


Altın Lale Ulusal Yarışma Jürisi’nin diğer üyeleri ise oyuncu Nejat İşler; roman, öykü, tiyatro yazarı Sema Kaygusuz, görüntü yönetmeni Emre Erkmen ve kurgucu Çiçek Kahraman olacak.  

 

Altın Lale Ulusal Yarışma Bölümünde yer alan filmler şöyle...


Taş / Orhan Eskiköy


İşe Yarar Bir Şey / Pelin Esmer


Mahalle / Buğra Gülsoy, Serhat Teoman


Bütün Saadetler Mümkündür / Selman Kılıçaslan


Zer / Kazım Öz


Kaygı / Ceylan Özgün Özçelik


Mavi Sessizlik / Bülent Öztürk


Sarı Sıcak / Fikret Reyhan


Murtaza / Özgür Sevimli


Martı / Erkan Tunç


Tereddüt / Yeşim Ustaoğlu


Kırık Kalpler Bankası / Onur Ünlü

 

Ulusal Belgesel Yarışması


Ulusal Belgesel Yarışma Jürisi’nde yönetmenler Federica Di Giacomo, Ayşe Polat, Lusin Dink yer alıyor. Gösterilecek belgesellerden 8 film Türkiye prömiyerini İstanbul Film Festivali’nde yapacak.

 

Ulusal Belgesel yarışmasında yer alan filmler şöyle...


Mana Mou İstanbul / Nihan Arısoy


Son Yaprak / Handan Erdil


Yeşil Kırmızı / Ersin Kana


Aşk Bitti / Mert Kaya


Sessizliğin Kardeşleri / Taylan Mintaş 


Derdo Ana ve Ceviz Ağacı / Serdar Önal


Üçüncü Bölgeden Hücum Varyasyonları / Sedat Şahin, Murat Adıyaman


Ah / Mustafa Ünlü


Blue / Mehmet Sertan

 

Ulusal Kısa Film Yarışması


Bu bölümde bu yıl 11 film yer alıyor. Yarışmanın jürisinde yönetmenler Vincent Dieutre, Gürcan Keltek, Ziya Demirel yer alıyor.


Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Birliği (FIPRESCI) jürisi de yarışmadaki bir filme ödül verecek.


Ulusal Kısa Film Yarışmasında yer alan filmler şöyle...


Hinterlant / Sinan Kesova


Rodi / Gözde Yetişkin, Emre Sert


Siyah Çember / Hasan Can Dağlı


Evbark / Pınar Öğünç


Beyazperdeden Yeşil Sahaya / Özgür Demirci


İki Parça / Murat Uğurlu


Devrialem / Dilek Aydın


Nebile Hanımın Solucandeliği / Pınar Yorgancıoğlu


Zelal / Filiz Işık Bulut


Kot Farkı / Ayris Alptekin


Tavşan Kanı / Yağmur Altan

 


Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü


Festivalin Türkiye Sineması (Altın Lale Ulusal Yarışma, Yeni Türkiye Sineması) bölümlerinde yer alan Türkiye yapımı 13 ilk film Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü’ne aday olacak. Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü jürisinde senarist, yönetmen Ahu Öztürk, oyuncu Şebnem Bozoklu ve yapımcı Sinan Yabgu Ünal yer alacak.

 


Seyfi Teoman En İyi İlk Film için yarışacak filmler şöyle...


Mahalle / Inside / Buğra Gülsoy, Serhat Teoman


Bütün Saadetler Mümkündür / All Felicities Are Possible / Selman Kılıçaslan


Kaygı / Inflame / Ceylan Özgün Özçelik


Mavi Sessizlik / Blue Silence / Bülent Öztürk


Sarı Sıcak / Yellow Heat / Fikret Reyhan


Murtaza / Özgür Sevimli


Martı / The Seagull / Erkan Tunç


Paçi - Av Sanatı / Elçin Elgür


Damat Koğuşu / İlker Savaşkurt


Göçebe / Emir Mavitan

 

Yeni Başlayanlar İçin Hayatta Kalma Sanatı / Burak Serbest


Orhan Pamuğa Söylemeyin…. / Rıza Sönmez


Eşik / Erkan Tahhuşoğlu, Ayhan Salar

 

Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Birliği Ödülü


Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Birliği (FIPRESCI) Altın Lale Ulusal ve Uluslararası Yarışma’da yer alan birer filme ve Ulusal Kısa Film Yarışması’ndan bir filme FIPRESCI Ödülü verecek. Başkanlığını Almanya’dan Klaus Eder’in yapacağı İtalya’dan Alberto Castellano, İsrail’den Ofer Liebergall, Slovakya’dan Ladislav Volko ve Türkiye’den Abbas Bozkurt ve Evrim Kaya görev alacak.

 

Cinemania


Festivalin yeni bölümü Cinemania, sinema dünyasının en iyilerini, yıldızlarını, yol gösterenlerini, köşe taşlarını, anıtsal yapıtlarını tek çatı altında topluyor.


Cinemania kapsamında yer alan filmler arasında usta yönetmen Abbas Kiarostami’nin kısa filmi Take Me Home / Beni Eve Götür, bu filmle birlikte Kiarostami’nin birlikte çalıştığı kadim dostu, ressam ve fotoğraf sanatçısı Seyfullah Samadian’ın usta sinemacı hakkındaki belgeseli Abbas Kiarostami ile 76 Dakika, 15 Saniye, Yılmaz Güney’in Sinop Hapishanesi’nde yazdığı senaryodan Şerif Gören’in çektiği Yol Tarık Akan anısına,  Francis Ford Coppola imzalı epik mafya filmi Baba Mithat Alam anısına, tüm zamanların en iyi korku filmlerinden, Dario Argento’nun Suspiria gibi birçok yapım yer alıyor.

 

‘Nerdesin Aşkım?’


Nerdesin Aşkım? seçkisinde gösterilecek filmler arasında dünya prömiyerini Berlin Film Festivali’nde yapan, 1950’lerden, hayatını kaybettiği 2012’ye kadar saygınlığı hiç azalmayan cesur, isyankâr, tabudeviren, efsane şarkıcı Chavela Vargas’ın hayatına mercek tutan Chavela, İrlandalı yazar ve yönetmen John Butler'ın kendi senaryosundan filme aldığı, etkileyici ve hareketli gençlik filmi Heartstone / Şeytan Tüyü, kült sinemacı Bruce LaBruce’un “siyaseten yanlış” kışkırtıcı, avangart, aşırı filmi, ilk gösterimini Berlin’de yapan The Misandrists / Erkek Düşmanları ve festival takipçilerinin Hawaii ve Kelebek ile hatırlayacağı Marco Berger’in, belgeselci Martín Farina ile birlikte yönettiği yeni filmi Taekwondo / Tekvando ve birçok çarpıcı yapım bulunuyor.


Vincent Dieutre: Yalnızlık Alıştırmaları


Türkiye izleyicisiyle ilk defa buluşacak Fransız deneysel sinemasının ustalarından Vincent Dieutre’ün retrospektifi niteliği taşıyan “Vincent Dieutre: Yalnızlık Alıştırmaları” bölümünde Dieutre’ün retrospektifi niteliği taşıyan “Vincent Dieutre: Yalnızlık Alıştırmaları” bölümünde Dieutre’ün sinemayla çağdaş sanat, tiyatro, yerleştirme ve radyo arasındaki alanı zorlayan filmlerinden örnekler gösterilecek.

 

Köprüde Buluşmalar


Türkiye’den ve komşu ülkelerden yapımcı, yönetmen ve senaristleri, uluslararası sinema profesyonelleriyle bir araya getiren Köprüde Buluşmalar bölümü de bu yıl 12. kez düzenlenecek.


Köprüde Buluşmalar, uzun metraj kurmaca ve belgesel projeleri ile Türkiye’den post-prodüksiyonuna devam eden filmlerin ilk uluslararası sunumlarının yapılacağı Film Geliştirme Atölyesi ve Work in Progress ile birlikte ve sinema profesyonellerine yönelik birçok panel, sinema dersi ve forum düzenleyecek.

 

Biletler


Festival biletleri 25 Mart Cumartesi günü 10.30’dan itibaren satışa çıkıyor.

 

Bilet fiyatları şöyle...


Hafta içi gündüz seansları (11.00, 13.30, 16.00 ) 8 TL; öğrenciler için 1 TL


Hafta içi 19.00 ve hafta sonu (11.00, 13.30, 16.00, 19.00) tam 20 TL, öğrenci ile 65 yaş ve üstü 14 TL


Tüm 21.30 seansları 20 TL


Pera Müzesi’nde gösterimlerin bilet fiyatları 8 TL. 




Bu haber 1182 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER KÜLTÜR - SANAT Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
  • Bebişler
    Bebişler
  • Yurdum İnsanı
    Yurdum İnsanı
  • FANTASTİK
    FANTASTİK
  • ATATÜRK
    ATATÜRK
  1. Bebişler
  2. Yurdum İnsanı
  3. FANTASTİK
  4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
  • Ayaz Kapli - Hiç Böyle Olmadım
    Ayaz Kapli - Hiç Böyle Olmadım
  • Yıldız Tilbe
    Yıldız Tilbe
  • Fikret Kızılok Bu kalp seni unutur mu?
    Fikret Kızılok Bu kalp seni unutur mu?
  • Osman Zeki Öner
    Osman Zeki Öner
  • Osmanlı
    Osmanlı
  • Kubat Ötme Bülbül
    Kubat Ötme Bülbül
  1. Ayaz Kapli - Hiç Böyle Olmadım
  2. Yıldız Tilbe
  3. Fikret Kızılok Bu kalp seni unutur mu?
  4. Osman Zeki Öner
  5. Osmanlı
  6. Kubat Ötme Bülbül
VİDEO GALERİ
YUKARI