Bugun...


Ebru Eğinlioğlu


Facebookta Paylaş

Ellerinizi biz kadınların üzerinden çekin!
Tarih: 18-09-2016 09:43:00 Güncelleme: 27-03-2017 16:07:00


Bu gün Otobüste şort giydiği için tacize uğrayanAyşegül Terzi isimli genç kadının videosunu izledim. Eğer doğruysa bu iddialar ki; ‘doğruysa’ diyorum çünkü ben aynı şekilde Kabataş olayında gösterdiğim tavrımı ‘her olaya’ karşı koruyorum. Kendi gözlemlemediğim olay için ‘böyledir’ diyemem, demem ve demeyeceğim. 
Eğer doğruysa; toplumda birileri, birilerini çok fena şekilde gaza getiriyor. Nasıl genç bir kadına, şort giydi diye ölmelisin diye bağırıp adamın biri tekme atabilir? Bu hakkı kendinde nasıl görebilir? Nasıl bir yobaz bakış açısı? Nasıl bir cinsel ayrımcılık ve nasıl bir kadına hem duygusal hem de fiziksel şiddettir? Suç olması ve cezalandırılması gerekir. 
Benzer bir davranış da geçenlerde twitter da bana oldu. Normal hayatta hiç karşılaşmayacağım, daha doğrusu kapımda kapıcı bile yapmayacağım, terbiyesiz, kültürsüz, çirkin bir adamın teki bir twitim üzerine bana muhatap olma şansını yakaladı. Hem de öyle naif bir twit ki kimsenin inancına hakaret etmemişim, kimseyi hor görmemişim, okumuşum, çalışmışım, vergimi vermişim. Vatandaş bana ağza alınmayacak şekilde hakaretler savuruyor.
‘Kurban bana göre de eziyettir ama inanan insana da hakaret sebebi olmamalıdır, insanlar içinden geldiği gibi davranmalı’ demişim.
Bu insan kusuru bana bu twit üzerine diyor ki; ‘Bu lafı (çok afedersiniz) senin gibi onun bunun altına yatan kaşar mı söylüyor. İslam’ a laf uzatma.’ 
Yani bu lafın ciddiye alınacak bir tarafı yok çünkü, gerçekliği yok. Gerçekliği ‘bile olsa,’ bu insan kusuru bu lafı bana küt diye twitter da edemez bu hakaret! Normal kanuni yasalarda hakaret ve bırakın para cezasını, hapise kadar yolu var. 
Tabii ki ciddiye almıyorum çünkü alınacak bir şey değil bu kusurlu yaratığı tanımıyorum, fake midir değil midir, trol müdür. Ama bir taraftan da seviyesizliğine ve terbiyesizliğine, küstahlığına, hadsizliğine bakın. Aslında bu gibi insanları teşhir etmek lazım, bunlar toplumun arasında bu hakaretleri, bu tacizleri yapıp, ellerini kollarını sallayarak dolaşamamalı. Ben bir köşeye not aldım, bundan sonra bir kez daha benzer bir iğrençlik yaparsa bu ve bundan sonrası için benzer insanlar, direkt dava açacağım.
Özetle toparlayacak olursam bir hukuk devletinde olmanın en güzel yanı insanların inanç, davranış, söylem olarak özgür oldukları ve haklarının da yasalarla korunduğu bir hukuk devletinde yaşaması. Kimse kimseye sözlü ve fiziksel tacizde bulunma hakkına sahip değil eğer hukuk devleti isek bu haklarımız da yasalar tarafından güvence altında. Kimse kendini kadın olduğu için ‘ezilen’ taciz edilen tarafta hissetmesin. 
Mesele insanların birbirine saygılı olmasından geçiyor. Bu saygının içinde inanç özgürlüğü olduğu gibi, ‘inançsızlık özgürlüğü de’ var. Kimse kadın diye erkek olarak karşısındaki şahsa cinsel ayrımcılık yapamaz. Benzer şekilde cinsel kimliği ‘bizim gibi olmayan insanlara,’ böyle olduğu için kendi ahlak ve dinsel inanışını ‘dayatamaz,’ bunu da hakaret sebebi yapamaz. Devlet de toplumda bu özgürlüklerin korunması ve geliştirilmesi adına birinci derecede sorumludur. Devlet demek zaten bir anlamda toplumdaki insanların bir arada saygı ve kurallar bütünlüğü içinde huzur ortamında yaşamasını sağlayan güç demektir. O halde lütfen haklarınıza, özgürlüklerinize, demokrasinize sahip çıkın. Bu gibi insanlara da kurallar çerçevesinde hak ettikleri davranışı uygulattırın.

 Bu yazı 124693 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Ayaz Kapli - Hiç Böyle Olmadım
  Ayaz Kapli - Hiç Böyle Olmadım
 • Yıldız Tilbe
  Yıldız Tilbe
 • Fikret Kızılok Bu kalp seni unutur mu?
  Fikret Kızılok Bu kalp seni unutur mu?
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 1. Ayaz Kapli - Hiç Böyle Olmadım
 2. Yıldız Tilbe
 3. Fikret Kızılok Bu kalp seni unutur mu?
 4. Osman Zeki Öner
 5. Osmanlı
 6. Kubat Ötme Bülbül
VİDEO GALERİ
YUKARI